۶۰ درصد اراضی کشاورزی یزد در انتظار آبیاری نوین/چالشی بنام اعتبار

یزد ـ مسئول سامانه‌های نوین آبیاری جهاد کشاورزی استان یزد گفت: ۶۰ درصد اراضی کشاورزی استان یزد مستعد استقرار سیستم های نوین آبیاری هستند و ظرفیت ایجاد آن توسط متخصصان وجود دارد.
۶۰ درصد اراضی کشاورزی یزد در انتظار آبیاری نوین/چالشی بنام اعتبار

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا درویش‌ پور صبح امروز در حاشیه کارگاه شناخت عوامل موثر در ارتقا و بهبود عملکرد شرکت‌های مشاور و مجری سامانه‌های نوین آبیاری استان یزد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بحران آب در یزد بسیار جدی است اما متاسفانه هنوز کسی این بحران را جدی نگرفته است.

وی عنوان کرد: اگر فکری جدی و اساسی برای رفع مشکل کمبود آب در یزد نشود، یزد ظرف چند سال آینده دیگر قابل سکونت نخواهد بود.

درویش پور با بیان اینکه استقرار سیستم آبیاری نوین در مزارع کشاورزی می تواند بخشی از بحران آب استان یزد در حوزه کشاورزی را برطرف کند، گفت: در این راستا شیوه های مختلف همچون آبیاری تحت فشار، استفاده نوار تیپ، آبیاری قطره ای یا موضعی و آبیاری دیم مدنظر قرار گرفته است.

وی بیان کرد: تاکنون بالغ بر ۱۷ هزار هکتار از اراضی باغی و زارعی استان یزد مجهز به سیستم های نوین آبیاری شده و امسال نیز تجهیز ۱۰ هزار هکتار دیگر از اراضی کشاورزی استان هدفگذاری شده است.

درویش پور عنوان کرد: در این زمینه با کمبود اعتبار مواجه هستیم و این امر به یک معضل در سطح استان تبدیل شده است.

وی با اشاره به اینکه کل سطح زیرکشت استان یزد ۱۳۰ هزار هکتار است، افزود: برآورد ما این است که ۵۰ تا ۶۰ درصد از این اراضی مستعد استقرار سیستم‌های نوین آبیاری هستند و این ظرفیت وجود دارد که تا سال آینده بتوانیم ۴۰ تا ۵۰ هزار هکتار از این میزان را زیر پوشش سامانه‌های نوین آبیاری قرار دهیم.

اخبار مرتبط

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز