۴۵ درصد تراز مالی بانک‌ها را دارایی‌های منجمد تشکیل داده است

یزد ـ رئیس کل بانک مرکزی گفت: در حال حاضر ۴۵ درصد تراز مالی بانک‌های کشور را دارایی های منجمد تشکیل داده که این رویه مشکل‌ساز است.
۴۵ درصد تراز مالی بانک‌ها را دارایی‌های منجمد تشکیل داده است

به گزارش خبرنگار مهر، ولی الله سیف عصر امروز در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در تالار اندیشه استانداری یزد اظهار داشت: سیاست‌های اقتصادی گذشته سبب شده تا امروز ۴۵ درصد از ترازنامه مالی بانک ها در سطح کشور را دارایی های منجمد تشکیل دهد.

وی عنوان کرد: این رقم نشأت گرفته از طلب بانک‌ها از دولت و دارایی های غیرنقدی است که دارایی های جاری را محدود و اثربخشی آن را کم کرده است.

سیف تصریح کرد: بانک‌ها باید ترازهای خود را به سرعت از سرمایه‌های راکد تخلیه کرده و به سرمایه های جاری برسانند که البته دولت نیز در این راستا اقداماتی انجام داده و در صورت پرداخت بدهی های خود، بخشی از این مشکلات بانکها حل خواهد شد و بخشی از نقدینگی که در کشور قفل شده، آزاد می شود.

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه کشور به سمت حرکت‌های با انضباط در حوزه اقتصاد پیش می رود، عنوان کرد: با نظم و انضباط مالی به طور قطع شاهد آثار خوبی در اقتصاد کشور خواهیم بود.

سیف یادآور شد: در گذشته گمان می کردند با دستورالعمل و بخشنامه می توان دلار را مدیریت کرد اما نتیجه این تفکرات و این اقدامات آثار مخربی بود که اکنون شاهد آن هستیم و رفع مشکلات این نحوه مدیریت اقتصادی سال‌ها زمان می برد.

وی، یکی از رویکردهای مهم بانک‌ها را پرداخت تسهیلات بانکی هدفدار است، افزود: معتقدیم تسهیلات باید به جایی تزریق شود که حاصل آن تولید و حفظ و ایجاد اشتغال است.

سیف یادآور شد: بر همین اساس نیز سال گذشته حدود ۴۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که این رقم امسال به ۴۶۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

وی ادامه داد: همچنین امسال ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای کوچک و متوسط تولیدی و صنعتی در سطح کشور پرداخت شده است.

اخبار مرتبط

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز