۲۴۰میلیاردریال کمک بلاعوض به کشاورزان یزدی پرداخت شد

یزد – ایرنا – مدیر آب و خاک و امور فنی سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: طی سه سال فعالیت دولت یازدهم، بیش از۲۴۰میلیارد ریال برای اجرای شبکه های نوین آبیاری در استان به صورت کمک بلاعوض به کشاورزان پرداخت شده است.

سید علی اصغر مصطفوی سه شنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان کمک بلاعوض دولت طی شش ماهه دوم سال ۹۲ ، ۹۳ و ۹۴برای اجرای حدود چهار هزار هکتار آبیاری نوین در مزارع و باغات استان یزد پرداخت شده است.
وی افزود: در سفر کاروان دولت تدبیر و امید به یزد همچنین برای اجرای ۱۶هزار هکتار طرحهای آبیاری نوین درسالهای ۹۵ و ۹۶ مبلغ ۱۳۵میلیارد تومان کمک بلاعوض به کشاورزان این استان مصوب شده است .
مصطفوی با بیان اینکه تاکنون ۳۰ درصد آن محقق شده است ادامه داد: با توجه به بحرانی بودن آب و تداوم خشکسالی ، از کشاورزان استان درخواست می کنیم برای تجهیز باغات و مزارع خود به سیستم آبیاری تحت فشار، قطره ای و تیپ به ادارات آب و خاک جهادکشاورزی مناطق زندگی خود مراجعه کنند.
این مسئول با بیان اینکه آبیاری قطره ای از سال ۷۰ در استان آغاز شده ادامه داد: تاکنون ۱۸ هزار هکتار از اراضی استان یزد به سامانه آبیاری تحت فشار مجهز شده است و یکهزارو ۲۰۰هکتار نیز در دست اجراست.
مدیر آب و خاک و امور فنی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد خاطرنشان کرد: ۱۴هزار و۵۰۰هکتار از باغات پسته تاکنون در مناطق استان از جمله شهرستانهای ابرکوه ،خاتم و تفت به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است.
مصطفوی با توجه به اینکه هم اکنون بیش از ۵۰ هزار هکتار اراضی استان یزد قابلیت اجرای آبیاری تحت فشار را دارد یادآورشد: برای دومین سال سامانه آبیاری تیپ در سطح ۲۰۰ هکتار از مزارع گندم استان به خاطر بهره وری بیشتر اجرا شده است .
وی ادامه داد: صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی، کاهش علف های هرز و بهبود کمی و کیفی تولید محصولات کشاورزی ، سهولت در سم پاشی و کوددهی و همچنین برداشت محصول از مهمترین مزایای آبیاری تحت فشار است.
سالانه حدود۱۲۰هزار هکتار اراضی در استان یزد زیر کاشت محصولات قرار دارد که از این میزان بیش از یک میلیون تن انواع محصولات کشاورزی برداشت می شود.
۷۵۳۹/ ۵۰۵۴ خبرنگار: ابوالفضل کارگر ** انتشار: بهنام احمدی *
irnayazdd@

انتهای پیام /*

منبع

اخبار مرتبط

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code

محبوبترین اخبار هفته گذشته

  • No posts liked yet.