یزدی‌ها ۱۶ موکب در عراق دایر کردند/توزیع آش یزدی بین زائران

یزد ـ رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان یزد گفت: یزدی‌ها ۱۶ موکب در مسیرهای مختلف راهپیمایی زائران اربعین، مرز چذابه، کاظمین و … دایر کرده اند.
موکب امام خامنه ای4.jpg

محمدرضا جعفری خرمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: موکب‌های تدارک دیده شده توسط استان یزد از ۲۰ آبان‌ماه در مسیر کربلا تا نجف، کربلای معلی، کاظمین و مرز چذابه دایر شده و تا پنجم آذرماه از زائران اربعین پذیرایی می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در مجموع موکب‌ها در هر وعده غذایی ۲۵ تا ۳۰ هزار پرس غذا بین زائران توزیع می شود، بیان کرد: توزیع آب معدنی، نان، چای و … نیز در این موکب‌ها انجام می‌شود.

جعفری خرمی ادامه داد: آش یزدی یکی از غذاهای سنتی یزد و اصلی‌ترین غذای نذری مردم یزد در ایام عزاداری امام حسین (ع) است به همین دلیل به آش امام حسین (ع) نیز معروف است و این غذا در وعده‌های تدارک دیده شده در موکب‌ها طبخ می‌شود.

وی افزود: آش یزدی یا آش گندم بسیار مقوی است و مورد استقبال زائران دیگر استان‌ها قرار گرفته است.

رئیس ستاد عتبات عالیات استان یزد در مورد اسکان نیز بیان کرد: امکانات اسکان زائران در کاظمین فراهم شده و بر اساس تقسیم بندی های انجام شده، بخشی از اسکان و تغذیه زائران در کاظمین نیز بر عهده یزدی‌ها گذاشته شده است.

وی همچنین از مشارکت ۸۰۰ دانشجوی بسیجی و ۵۰۰ نفر از ارادتمندان به امام حسین (ع) به خدمتکار در موکب‌ها خبر داد و گفت: دانشجویان بسیجی کار نظافت بخشی از مسیر پیاده روی زائران از نجف به کربلا را بر عهده گرفته اند.

جعفری خرمی بیان کرد: مردم یزد امسال برای مراسم اربعین ۲ میلیارد تومان نذورات نقدی و غیرنقدی خود را تحویل ستاد بازسازی عتبات عالیات استان یزد دادند.

وی، میزان کمک‌ های جمع‌ آوری شده در سال گذشته را یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و یادآور شد: امسال تولیدکنندگان و صنایع و برخی شرکت‌ های تعاونی یزد نیز مشارکت خوبی در تهیه و طبخ غذای مورد نیاز در موکب‌های یزد همچنین اسکان زائران داشتند.

اخبار مرتبط

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز