گردشگری فرهنگی و توسعه پایدار

گردشگری فرهنگی و توسعه پایدار

گردشگری فرهنگی نقش عمده و موثری در پیشرفت اهداف اقتصادی کشور بر عهده دارد.

به گزارش روابط عمومی، امورفرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد محمدمهدی شرافت عنوان کرد: گردشگری فرهنگی در توسعه پایدار کشور نقش موثری دارد و با ارائه تصویری روشن از نقش گردشگری فرهنگی در توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع می توان راهکارهای پیش روی این بخش را شناسایی و مطابق با فرهنگ بومی به کار برد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با بیان اینکه برنامه ریزی دقیق در زمینه گردشگری فرهنگی در کشور راهکاری مناسب در جذب گردشگران و معرفی فرهنگ و زندگی اقوام ایران است تصریح کرد: گردشگری فرهنگی نقش عمده و موثری در پیشرفت اهداف اقتصادی کشور نیز بر عهده دارد.

وی با اشاره به اینکه گردشگری فرهنگی در ردیف اولین فرصت های توسعه در ایران است که در یک تعامل بین المللی می تواند به پایداری دست یابد افزود: مهمترین ابزار این توسعه ایجاد ارتباطات اجتماعی با دیگر فرهنگ ها و شناساندن دقیق و علمی فرهنگ و تمدن ایرانی به ملل دیگر از راه معرفی آداب، رسوم، اعتقادات، آثار تاریخی و … به جهانیان است.

این مقام مسئول اظهار داشت: توسعه صنعت توریسم از مهمترین عناصر مورد توجه در سیاست گذاری های کشورها است و این توسعه مستلزم مهیا شدن محیطی مناسب برای رشد است که در گرو ایجاد گردشگری فرهنگی است.

شرافت یادآور شد: فرهنگ هر جامعه بستر مناسبی برای رشد و تکامل گردشگری است و «آموزش» تاثیر گذارترین و مهمترین ابزار فرهنگ و رکن اساسی در توسعه پایدار گردشگری است و می تواند آسان ترین شیوه دسترسی به اطلاعات مورد نیاز جهت ارتباط برقرار کردن و انس بین المللی باشد.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی یزد برای رسیدن به تعامل گردشگری فرهنگی و توسعه پایدار باید همه اقشار یک جامعه با برنامه ریزی مبتنی بر اصول اساسی تلاش کنند تا این امر به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود و این تلاش ها صرفاً به عهده صاحب نظران و فرهیختگان یک جامعه نیست، چرا که ارتقای سطح گردشگری در اختیار یک بخش یا صنعت و یا قشر خاص نیست و مربوط به تمام زمان ها و مکان ها است.

وی ادامه داد: گردشگری در بخش اقتصاد، شامل خدماتی است که تاثیر زیادی بر فعالیت های اقتصادی و اجتماعی دارد و شناخت این ارتباطات کمک بسیار زیادی به تعامل بین توسعه پایدار و گردشگری فرهنگی می کند و از آن جمله می توان به ساخت هتل های چند ستاره، راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی و ایجاد تسهیلات مناسب برای رفاه و آسایش گردشگران اشاره نمود.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: نوآوری و خلاقیت در گردشگری فرهنگی نقش کلیدی دارد و این امر زمانی محقق می شود که از انواع تخصص ها و آموزش ها در این خصوص استفاده شود تا یک گردشگر از سفر خود نهایت لذت و رضایت را داشته باشد.

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز