کارآفرینی جوان بافقی با پرورش پرنده‌ای که در ۳ ماه ۵۵ تخم می‌گذارد/پرورش کبک؛ نیازمند فروش بی واسطه

به گزارش یزد رسا، در جامعه‌ای که اکثر جوانان بیکار و به دنبال کار هستند، تنها راه نجات برای فرار از بیکاری کارآفرینی است.

میثم تفکری کارآفرین پرورش‌دهنده کبک است. کبک از خانواده‌ی ماکیان با خصوصیات پرندگان وحشی شکاری است. میزان پروتئین موجود در گوشت این پرنده در مقایسه با دیگر پرندگان ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر است و انواع اسیدآمینه ضروری در آن به‌وفور یافت می‌شود. به همین دلیل است که در اغلب نقاط دنیا پزشکان برای بیماری‌هایی چون ضعف اعصاب، ناراحتی‌های روانی و بی‌خوابی مصرف این گوشت را توصیه می‌کنند.

او پرورش کبک را یکی از مهم‌ترین عرصه‌های اقتصاد مقاومتی دانست و با اشاره به وجود حداقل امکانات برای آغاز این حرفه گفت: کبک‌ها پرندگانی عادت پذیر هستند و خود را با شرایط مختلف وفق می‌دهند ولی بااین‌حال باید حداقل امکانات را برای آن‌ها فراهم نمود. کبک یکی از پرندگان پرخاصیت است که حتی تخم کبک نیز خاصیت دارویی داشته و ازلحاظ اقتصادی نیز سود خوبی دارد.

این جوان ۳۶ ساله و موفق، در مورد چگونگی راه‌اندازی واحد پرورش کبک در مصاحبه با خبرنگار بافق خبر گفت: یک واحد پرورش کبک در ۴۵ کیلومتری جاده قدیم بافق بهاباد احداث کردیم که ساخت‌وساز این مکان از سال ۱۳۹۳ آغاز شد و خرداد ۱۳۹۶ به بهره‌برداری رسید.

وی در ادامه افزود: با نامه‌نگاری به اداره منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و محیط‌زیست ۶هزار متر زمین را به‌صورت اجاره‌ای در اختیار ما قراردادند و تسهیلات و وام نیز از طریق بانک کشاورزی و صندوق توسعه سرمایه دریافت و هزینه‌ای نیز خودم گذاشتم و کار را آغاز کردم.

تفکری در خصوص تعداد سالن‌ها و میزان ظرفیت آن نیز اظهار داشت: یک سالن مولد به ظرفیت ۶۵۰ قطعه کبک که ۱۵۰ قطعه نر و مابقی نیز ماده هستند، ۴ سالن پرورشی که هر سالن حدود ۴ هزار قطعه کبک گوشتی نگهداری می‌شود و همچنین دستگاه جوجه‌کشی با ظرفیت ۱۰ هزار تخم در این واحد ساخته و راه‌اندازی شد.

این کارآفرین موفق هدف از راه‌اندازی این واحد را ایجاد اشتغال و عرضه کبک گوشتی، جوجه یک‌روزه و یک‌ماهه به بازار عنوان کرد.

تفکری تصریح کرد: با توجه به اینکه پرورش کبک یک دوره ۴ ماهه است و این دوره باید تمام شود که کبک گوشتی به مرحله کشتار برسد وقت‌گیر و هزینه‌بر است و باید در این زمینه سعه‎صدر و صبر داشته باشیم. الحمدالله نسبت به گذشته بازار فروش خوب شده ولی باید طوری باشد که بهتر، راحت‌تر و بدون واسطه بتوانیم کبک خود را بفروش برسانیم.

وی یادآور شد: هر کبک از زمانی که به دنیا می‌آید به‌طور میانگین ۲ کیلو ۳۰۰ گرم دانه می‌خورد. وزن کبک بین ۴۵۰ تا ۴۸۰ گرم می‌رسد. مواد خوراکی کبک شامل سویا، ذرت، صدف، سبوس گندم یا گندم، ویتامین‌ها و مواد معدنی و داروهای گیاهی (آویشن، مرزنجوش) است.

تفکری در خصوص حمایت مسئولین اذعان کرد: مسئولین در راستای عملی کردن اقتصاد مقاومتی تلاش و از ما جوانان حمایت کنند تا بتوانیم در راستای فرمان‌های رهبری، اقتصاد مقاومتی را در کشور گسترش و به خودکفایی برسیم.

تفکری در پایان از رئیس جهاد کشاورزی به خاطر حمایت‌هایی که انجام داده قدردانی و از پدر و همسرش که مشوق اصلی او در این کار بوده تشکر کرد.

انتهای پیام/ع.ع

اخبار مرتبط

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code

محبوبترین اخبار هفته گذشته

  • No posts liked yet.