چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی قم برگزار می‌شود

دبیر عملی چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی قم گفت: چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی قم در ۳۰ دی‌ماه در تالار مرکزی شهر برگزار می‌شود.
سیده شبنم فاطمی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، مصطفی سعادت طلب ظهر امروز در مراسم دیدار اعضای چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی قم با آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی با اشاره به‌ضرورت توجه به معماری اسلامی و ایرانی اظهار داشت: در حال حاضر به معماری اصیل ایرانی و اسلامی کم‌توجهی می‌شود اما اقداماتی نیز برای احیا آن صورت گرفته است که باید به‌صورت مستمر باشد.

رئیس کمیسیون امور زیربنایی شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه در معماری باید هنر اسلامی موردتوجه قرار گیرد، افزود: استفاده از تاریخ و هنر اسلامی در معماری کنونی سبب بازگشت هویت دینی  و ایرانی شده که شهرسازی را رونق می‌بخشد همچنین از نفوذ غرب در معماری ایرانی جلوگیری می‌کند.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) نیز در این مراسم با اشاره به تأثیرگذاری نهادهای حوزوی در مسائل اجتماعی اظهار داشت: درصورتی‌که حوزه‌های علمیه در حوزه‌های اجتماعی ازجمله شهرسازی ورود کنند، می‌توانند دیدگاه‌های فقهی و اسلامی را بیان کرده و به برطرف کردن دغدغه‌های اجتماعی بپردازند.

علیرضا خاکی با تأکید بر اینکه جلوه شهر نیز مانند لباس نشان‌دهنده هویت و شخصیت و بیانگر اصول و ارزش‌هاست، تصریح کرد: معماری ایرانی باید بر مبنای اصول و ارزش‌های دینی و ملی و به‌دوراز سبک‌های معماری غربی باشد.

وی با بیان ضرورت توجه به معماری تاریخی افزود: درگذشته معماری خانه‌ها و شهرها برمبنای اصول و دیدگاه خاص بوده است که توانسته معماری اصیل ایرانی را به جهان عرضه کند. اکنون نیز می‌توان با توجه به این اصول معماری ایرانی را رونق بخشید.

دبیر عملی چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی قم نیز در این مراسم با اشاره به‌ضرورت استفاده از تجربه گذشتگان و سبک‌های تاریخی اظهار داشت: با الگوبرداری از معماری گذشته می‌توان معماری اصیل ایرانی را به دنیا و نسل جدید معرفی کرد.

سیده شبنم فاطمی با بیان اینکه بزرگان نکات خوبی را در حوزه معماری و شهرسازی بیان کرده‌اند، افزود: با جمع‌آوری این نکات می‌توان از آن‌ها به‌عنوان گنجینه‌ای برای معماری و شهرسازی استفاده کرد.

وی با اشاره به برگزاری چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی قم تصریح کرد:این کنگره در ۳۰ دی‌ماه در تالار مرکزی شهر قم برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاع بیشتر به سایت http://qom.chaui.ir/ مراجعه کنند.

انتهای پیام/

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز