نشست خبری مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان یزد// اخذ سند مالکیت ۱۶۰ هکتار از اراضی وقفی در یکسال گذشته

نشست خبری مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان یزد// اخذ سند مالکیت ۱۶۰ هکتار از اراضی وقفی در یکسال گذشته

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان یزد، حجت الاسلام “حسین زارع‌زاده” در آستانه دهه گرامیداشت و ترویج وقف در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: دهه گرامیداشت و ترویج وقف نه تنها فرصت ارزشمندی برای بیان عملکرد‌های ادارات اوقاف و امور خیریه است بلکه زمانی مغتنم برای تبیین و تشریح آثار و برکات سنت حسنه وقف است که در تمام ادیان الهی بوده و دین مبین اسلام نیز بر آن مهر تایید زده است.

وی در ادامه اعلام کرد: استان یزد با داشتن ۱۲ هزار و ۵۴۱ موقوفه و ۳۷ هزار و ۷۲۵ رقبه جزو پنج استان برتر کشور محسوب می‌شود که اگر این تعداد موقوفه به نسبت جمعیت محاسبه گردد شاید در رده‌های نخست نیز جای گیرد.

وی از قدیمی‌ترین موقوفات ثبت شده در استان به موقوفات ربع رشیدی متعلق به سال ۷۰۹ هجری قمری، همچنین موقوفاتی نظیر جامع الخیرات سید رکن‌الدین و مجموعه امیرچخماق در قرن نهم هجری قمری یا موقوفه خانش بیگم دختر شاه اسماعیل صفوی در قرن دهم اشاره کرد.

زارع‌زاده در ادامه خاطرنشان کرد: هرچند استان یزد به لحاظ تعداد موقوفات از استان‌های سرآمد کشور است ولی از نظر درآمدهای موقوفات در رده‌ی استان‌های پانزدهم یا شانزدهم قرار دارد چرا که بیشتر موقوفات استان مربوط به زمین‌های زارعی است که به دنبال خشکسالی‌های اخیر، متاثر و فاقد درآمد شده است.

به گفته‌ی وی، مردم دارالعباده یزد عشق و علاقه‌ی وافری به ائمه اطهار(ع) به ویژه حضرت سیدالشهدا(ع) دارند لذا قریب ۴۵ درصد موقوفات استان مربوط به آیین‌ها و مراسم‌های حضرت ابا عبدالله(ع) است.

وی از وجود تنها ۳۵۱ موقوفه قرانی در استان خبر داد و گفت: متاسفانه در این زمینه استان یزد دچار ضعف است که امیدواریم از طریق مشاوره واقفان و همچنین اطلاع‎‎رسانی رسانه‌ها به عنوان بهترین یاوران ترویج سنت حسنه وقف   در مورد نیازهای وقفی استان، اهتمام بیشترین خیرین در این خصوص را نیز شاهد باشیم.

این مقام مسئول از ثبت ۵۴ مورد وقف جدید طی یکسال اخیر خبر داد و گفت: بیشترین تعداد این موقوفات مربوط به شهرستان بافق با ۱۵ مورد وقف بوده است.

وی یکی از مهمترین وظایف سازمان و ادارات اوقاف و امور خیریه را اجرای امینانه نیات واقفین اعلام کرد و گفت: خوشبختانه با راه‌اندازی سامانه جامع اوقاف به ازای هر موقوفه یک حساب مستقل بانکی گشوده شده و درامدهای هر موقوفه تنها در راستای نیت واقف هرینه می‌شود.

به گفته‌ی وی، در یکسال گذشته دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در راستای اجرای امینانه نیت واقفین استان هزینه شده است.

زارع‌زاده با اشاره به اقدامات اوقاف استان در حوزه‌های فرهنگی، از آن جمله به تامین ۲۰ مورد جهیزیه برای نوعروسان، اجرای طرح حافظان قران کریم و نیز استفاده از ۱۰۵ مبلغ اعزامی از قم در کنار مبلغان و مبلغات بومی استان را برشمرد.

وی عنوان کرد: در راستای بهره‌وری اقتصادی از موقوفات نیز در سالجاری چهار هزار و ۷۰۹ سند اجاره تنظیم شده که نسبت به سال گذشته ۳۲ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به در حال اقدام بودن ۱۷۶ پرونده حقوقی در حوزه موقوفات، بیان کرد: خوشبختانه مگر به تعداد انگشت‌شماری موارد مربوط به موقوفه‌خواری در استان، اکثر پرونده‌های حقوقی اوقاف استان در رابطه با دادخواست افراد در رابطه با تولویت موقوفات است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان همچنین از صدور بیش از ۸۰۰ برگ سند برای رقبات استان طی یکسال اخیر خبر داد و گفت: در یکسال گذشته ۱۶۰ هکتار از موقوفات استان سند‌دار شدند.

وی با اشاره به در حال تدوین بودن طرح جامع ۲۰ امامزاده و بقعه متبرکه‌ در استان، تاکید کرد: براساس سیاست‌گذاری‌های جدید اوقاف، هیچ طرح فنی و عمرانی مگر در صورت تهیه طرح جامع در امازادگان و بفاع متبرکه انجا نخواهد شد.

وی همچنین به اجرای ۲۷ هزار مترمربع طرح فنی و عمرانی در امامزادگان استان و هزینه‌کرد سه میلیارد تومان در همین رابطه طی سال گذشته، خاطرنشان کرد: تمام طرح‌های فنی و عمرانی در حال انجام امامزادگان استان دارای مهندس ناظر در محل طرح است.

حجت الاسلام زارع‌زاده در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: امسال اداره کل اوقاف و امور خیریه استان به عنون یکی از استان‌های معین استان خوزستان در جریان پیاده‌روی اربعین حسینی(ع) خدمات قابل توجهی ارائه کرد که از آن جمله می‌توان به استقرار یک دستگاه نانوایی سیار جهت خدمت‌رسانی به زائرین سید الشهدا (ع) در موکب الحسین در مرز چذابه اشاره کرد که روزانه ۱۰ هزار قرص نان طبخ می‌کرد.

وی با اشاره  به توزیع روزانه آش بین چهار هزار و ۵۰۰ نفر از زائران حسینی، همچنین از توزیع ۴۸ هزار بطری آب معدنی، تامین کلیه داربست‌ها و پتو و پذیرایی از زائران از محل کمک‌های اداره اوقاف استان خبر داد.

زارع‌زاده ابراز امیدواری کرد که در سال آینده استان یزد به صورت مستقل ، در این رابطه خدمات‌رسانی داشته باشد.

مدیر کل اوقاف استان در پایان نیز به برخی از برنامه‌های دهه گرامیداشت و ترویج وقف اشاره و از آن جمله به برگزاری پنجمین دوره همایش وقف و رسانه، همایش وقف و حوزه‌های علمیه، همایش وقف، علم و آموزش، غبارروبی ضریح مطهر امامزاده جعفر(ع)، غبارروبی قبور شهدای همجوار امازادگان، دیدار با استاندار یزد، همایش یاوران وقف، همایش منطقه‌ای کارشناسان دادگستری در چهار منطقه استان یزد، حضور در نماز جمعه و سخنرانی پیش از خطبه‌ها را ذکر کرد.

گفتنی است؛ در این نشست “محمدرضا بهشتی” مسئول موکب الرضا(ع) در کربلا نیز با اشاره به سابقه‌ی پنج ساله و موفقیت این موکب استان یزد در کربلای معلی در انجام تعهدات خود نظیر تامین روزانه تا ۱۱۰ هزار پرس غذا و اسکان ۳۰ هزار زائر اربعین حسینی، از تصمیم استان یزد برای خرید زمینی به مساحت ۱۴ هزار مترمربع  در کربلا برای استقرار این موکب با عنوان زائرسرای “یزد، حسینیه ایران” خبر داد.

نشست خبری مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان یزد// اخذ سند مالکیت ۱۶۰ هکتار از اراضی وقفی در یکسال گذشته

اخبار مرتبط

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز