نبض کارخانه آرد اقلید دوباره می‌تپد؟

کارخانه آرد دومین تولیدکننده گندم استان فارس سال‌هاست که در کما فرورفته، تلاش‌ها برای بازگشت حیات به این کارخانه ادامه دارد.

آرد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، شهرستان اقلید با تولید ۸۰ هزار تن گندم در سال گذشته و وجود سیلوهای ۳۰ هزار تنی برای نگهداری گندم دومین شهرستان استان در تولید این محصول است اما تعطیلی کارخانه آرد این شهرستان سبب شده که گندم به صورت خام از  این شهرستان خارج شود.

خام‌فروشی گندم در دومین تولیدکننده گندم استان فارس

علی مسعودی، کارشناس امور شهری و روستایی فرمانداری اقلید در گفت‌‌وگو با تسنیم از سطح زیرکشت ۲۲ هزار هکتاری گندم در این شهرستان خبر می‌دهد و می‌گوید: بهترین نوع گندم استان فارس در اقلید تولید می‌شود اما به سبب تعطیلی کارخانه آرد، گندم این شهرستان به کارخانه‌های آباده، سپیدان و دیگر شهرها فرستاده می‌شود.

به گفته وی این امر علاوه بر اینکه هزینه‌های حمل و نقل را بر شهرستان تحمیل می‌کند سبب می‌شود که ارزش افزوده این محصول به مردم اقلید تعلق نگیرد و علاوه بر آن سبب تاخیر در پرداخت مطالبات گندمکاران نیز می‌‌شود.

مسعودی مشکل اصلی کارخانه آرد اقلید را کمبود اعتبارات عنوان می‌کند و بر این باور است که در صورتی که مشکلات این کارخانه برطرف شود با توجه به اینکه امکان صادرات آرد در این شهرستان وجود دارد، سبب توسعه شهرستان اقلید می‌شود.

حسین افضلی، نماینده مردم اقلید در مجلس نیز در گفت‌وگو با تسنیم با تائید صحبت‌های مسعودی درباره تعطیلی کارخانه آرد این شهرستان می‌گوید: مشکل اصلی کارخانه آرد اقلید مسائل مالی و معوقات بانکی است و همین امر سبب شده که این کارخانه‌ سال‌ها تعطیل باشد.

به گفته وی تعطیلی این کارخانه سبب کهنه و قدیمی شدن تجهیزات آن می‌شود و در صورتی که سرمایه‌گذار جدیدی برای احیای آن ورود کند ابتدا باید بازنگری در تجهیزات این کارخانه انجام شود. افضلی بر این باور است که با روند کنونی راه‌اندازی مجدد این کارخانه امری بعید به نظر می‌رسد.

تلاش برای بازگشایی مجدد کارخانه آرد اقلید 

علیرضا قادری، رئیس اداره صنعت و معدن اقلید اما دید امیدوارانه‌ای نسبت به کارخانه آرد اقلید و بازگشایی مجدد آن دارد. وی در گفت‌وگو با تسنیم درباره اقدامات انجام شده برای بازگشایی مجدد این کارخانه می‌گوید: این کارخانه برای استفاده از تسهیلات رونق تولید در سایت بهینه‌یاب ثبت نام کرده اما به دلیل معوقات بانکی نمی‌تواند از این تسهیلات استفاده کند.

به گفته رئیس اداره صنعت و معدن اقلید برای حل این مشکل مذاکراتی با بانک انصار در اقلید شده که به دلیل حساسیت موضوع کارخانه و نیاز منطقه به آن ۳ میلیارد تومان تسهیلات از طریق این بانک به کارخانه داده شود تا بتواند مشکلات خود را برطرف کند. قادری می‌گوید این مسئله در دست بررسی است. 

به گفته قادری کارخانه آرد اقلید در بهترین مکان شهرک صنعتی این شهرستان و در مسیر حمل‌ونقل ریلی قرار دارد و بین ۴ استان اصفهان، فارس، یزد و کهگیلویه و بویراحمد واقع شده که همین امر از امتیازات این کارخانه است که احیای آن در رونق صادرات آرد در اقلید تاثیر به سزایی می‌گذارد.

تامین نان سفره ۲۰۰ نفر با راه‌اندازی کارخانه آرد اقلید 

رئیس اداره صنعت و معدن اقلید می‌گوید: علاوه بر منافع اقتصادی که احیاء این کارخانه برای شهرستان دارد سبب اشتغالزایی ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌شود و می‌تواند نقش مهمی در رفع بیکاری در اقلید داشته باشد.

ظرفیت تولید ۲۰ تن آرد چکشی و ۲۵۰ تن آرد والسی از ویژگی‌های خاص این کارخانه است که به گفته قادری نه تنها آرد مورد نیاز اقلید بلکه آرد دیگر مناطق را نیز تامین می‌کند. رئیس اداره صنعت و معدن اقلید بر این باور است که احیای این کارخانه در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و همه باید تلاش کنند تا این امر رخ دهد.

خبرگزاری تسنیم در نظر دارد در سلسله‌ گزارش‌هایی به بیان مشکلات و توانمندی‌های شهرستان‌ها و روستاهای استان فارس بپردازد. ‌مردم مناطق مختلف استان می‌توانند مشکلات و توانمندی‌های شهرستان و روستای خود را از ساعت ۸ الی ۱۶ با شماره تماس ۰۷۱۳۲۲۸۱۹۷۵ با دفتر خبرگزاری تسنیم استان فارس در جریان بگذارند.

انتهای پیام/

محبوبترین اخبار هفته گذشته

  • No posts liked yet.