مشکلات صادرات ایران پیچیده است/نیاز به نگاه سیستمی در حوزه تجارت

یزد ـ رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: مشکلات صادرات ایران به ویژه در زمینه محصولاتی نظیر کاشی و سرامیک پیچیده است.
مشکلات صادرات ایران پیچیده است/نیاز به نگاه سیستمی در حوزه تجارت

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی خسروتاج پنجشنبه شب در همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر استان یزد با اشاره به اینکه در مسیر صادرات مشکلات پیچیده ای وجود دارد، اظهار داشت: در حوزه تجارت خارجی نیاز به نگاه سیستمی وجود دارد و اگر چنین نگاهی بر صادرات حاکم نباشد، مشکلات عدیده‌ای بروز خواهد کرد.

وی عنوان کرد: کشور ما بر اساس برنامه های تدوین شده باید به یک جهش بزرگ در حوزه صادرات برسد اما این اتفاق هنوز رخ نداده و باید به دنبال علت و چرایی آن باشیم.

خسروتاج با ارائه آماری از وضعیت صادرات و واردات در سطح کشور بیان کرد: گرچه با توجه به صادرات غیرنفتی ۲۴.۶ میلیارد دلاری و واردات ۲۳.۶ میلیارد دلاری به یک میلیارد دلار تراز مثبت رسیده ایم اما هنوز جهش مورد نظر اتفاق نیفتاده است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: کشور ما در زمینه صادرات صنایع معدنی در هفت ماه نخست سال جاری با صدور ۳ میلیارد و ۱۵۴ میلیون دلار محصول به رشد ۱۲.۲ درصدی دست یافته یا در صنعت نساجی با رشد دو درصدی مواجه بوده است و در زمینه صنایع غذایی رشد قابل توجهی داشته به نحوی که تنها در یک قلم شکلات و شیرینی، ۵۸ میلیون دلار صادرات داشته است.

خسروتاج ادامه داد: کشور ما همچنین در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی با رشد صادراتی ۵۰ درصدی نسبت به سال گذشته به رقم ۱۰۳ میلیارد دلا رسیده است.

وی عنوان کرد: تنها در صادرات برخی اقلام نظیر کاشی و سرامیک یا محصولات کشاورزی رشد منفی داشته ایم که البته در زمینه محصولاتی نظیر پسته، زعفران و آبزیان، رشد مثبت بوده است.

خسروتاج تاکید کرد: در عین حال اینها جهش نیست و جهش در حوزه صادرات باید محکمتر باشد و برای تحقق این امر لازم است بنگاه‌های ما طرح توسعه، برنامه تبلیغاتی، شریک خارجی و … داشته باشند.

وی تصریح کرد: ما نیز تلاش می‌کنیم در زمینه تامین مالی مشکلات صادرکنندگان پیگیری‌های لازم را برای تخصیص تسهیلات انجام دهیم.

در این مراسم از صادرکنندگان برتر استان یزد با حضور نماینده مردم یزد و اشکذر، استاندار یزد، رئیس اتاق بازرگانی و قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تجلیل شد.

اخبار مرتبط

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز