شفاف نبودن اسناد مالیاتی مهمترین چالش مالیات استان یزد

یزد ـ مراسم تکریم و معارفه مدیرکل امور مالیاتی استان یزد برگزار شد و مدیرکل سابق این اداره آخرین دفاع‌های خود در پاسخ به انتقاد صنایع استان یزد به وصول مالیات را پاسخ داد.
یزد

به گزارش خبرنگار مهر، مدیرکل سابق امور مالیاتی استان یزد امروز در مراسم تکریم خود به یکی از اصلی ترین مسائلی که همواره مورد اعتراض صنایع استان یزد بوده و آن مسئله علی الراس بودن مالیات‌ها است، پاسخ داد و اظهار داشت: وقتی اسناد و مدارک مالیاتی شفاف نیست یا وقتی واحدی دارای دو دفتر است یا برخی موارد در دفاتر ثبت نشده باشد، مالیات، علی‌الراس بسته می شود.

سیدرضا نوربخش عنوان کرد: یکی از تلاش‌های ما همواره این بوده که رسیدگی به دفاتر مالیات از طریق دفاتر باشد و مالیات بر اساس دفاتر تعیین شود اما اگر دفاتر روشن و شفاف نباشد، ناچار به بستن مالیات علی الراس می شویم.

وی یادآور شد: بانک اطلاعاتی از ۹۱ در استان یزد در حال تکمیل است و به رغم اطلاعاتی که در این بانک جامع وجود دارد، هنوز شاهد برخی عدم شفافیت ها هستیم.

مردمداری و گره گشایی از کار مردم؛ توصیه مراسم خداحافظی به کارمندان اداره مالیات یزد

نوربخش ادامه داد: ما باید به سمتی حرکت کنیم که مالیات پرداختنی باشد نه وصول کردنی و امیدواریم هرچه سریعتر شرایط به این سمت پیش برود.

وی در این مراسم توصیه هایی نیز به همکاران خود داشت و ضمن تقدیر از همکاری همه آنها در طول دوران فعالیت خود در این اداره به عنوان مدیرکل اظهار داشت: مردمداری و گره گشودن از کار مردم بزرگترین مستحبی است که همه ما می توانیم انجام دهیم.

نوشتن مالیات غیرقابل وصول کاری بیهوده است

نوربخش بیان کرد: در مورد بستن مالیات و نوشتن مالیات برای مردم و افراد مختلف، نوشتن رقم مهم نیست بلکه وصول آن در زمان تعیین شده حائز اهمیت است در غیر این صورت نوشتن مالیاتی که یا وصول نشود یا با متوسل شدن به جبر وصل شود، کار بیهوده ای است.

مدیرکل سابق امور مالیاتی همچنین تاکید کرد: اگر اطلاعات کافی برای تشخیص میزان مالیات از یک پرونده ندارید، حداقل زمان بیشتری برای تحقیق و بررسی انجام دهید و اجازه ندهید کارها برای ماه‌های خرداد و تیر انباشته شود و با مدت زمان کم و با شتاب این اقدام مهم انجام شود.

نوربخش در ادامه این مراسم با بی‌نظیر خواند تعامل اداره امور مالیاتی و اداره امور اقتصاد و دارایی استان یزد اظهار داشت: این تعامل یکی از نقاط قوت در حوزه اقتصاد استان یزد است.

تقدیر نوربخش از استاندار سابق یزد

وی در این مراسم تقدیر و تشکری نیز از استاندار سابق یزد، محمدرضا فلاح‌زاده همچنین استاندار فعلی یزد داشت و افزود: مدیران استان همواره پیگیرانه و دلسوزانه مسائل استان را بررسی کردند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد نیز در این مراسم با اشاره به شرایط اقتصادی موجود در کشور اظهار داشت: شرایط اقتصادی پیچیده است و در شرایطی که ناچاریم به درآمدهای مالیاتی اتکا کنیم، شاهد رکودی نیز هستیم که صنایع و تولیدکنندگان را در پرداخت مالیات دچار مشکل کرده است.

تضادهای اقتصادی کشور به خوبی در یزد مدیریت شد

سیدمحمدرضا سیدحسینی افزود: شرایط اقتصادی کشور اکنون به نحوی است تضادهای بسیاری به وجود آورده و این شرایط باید مدیریت شود.

وی بیان کرد: از یک طرف کشور باید با درآمدهای مالیاتی اداره شود از طرف دیگر تولیدکننده درگیر رکودی سخت در بازار است، از طرفی فشار بر روی سازمان امور مالیاتی سنگین ست و از طرف دیگر پرداخت مالیات در این شرایط به تولیدکنندگان، صنعتگران و اصناف فشار وارد می کند ضمن اینکه باید اولویت دولت که حفظ و توسعه اشتغال است را مدنظر داشت.

سیدحسینی تصریح کرد: خوشبختانه این موضوع در یزد بسیار خوب مدیریت شد و از آنجا که یزد یک استان صنعتی است و همواره یکی از پایه های تولید کشور بوده، اکنون نیز باید بتواند با قدرت به این روند ادامه دهد.

وی خواستار تعامل و همکاری بخش خصوصی و مدیران دستگاه های مختلف استان یزد با اداره کل امور مالیاتی استان یزد و مدیرکل جدید برای ادامه این روند در استان شد.

در پایان این مراسم از تلاش‌های شش ساله سیدرضا نوربخش تجلیل و منوچهر اسدی به عنوان مدیرکل امور مالیاتی استان یزد معرفی شد.

اخبار مرتبط

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز