سفر کم سابقه وزیر نفت مصر به ایران

سفر کم سابقه وزیر نفت مصر به ایران
رویترز به نقل از منابع مصری گزارش داد وزیر نفت مصر درتلاش برای دستیابی به توافق‌های نفتی جدید، به ایران سفر می کند.
 
به گزارش یزد فردا ، عربستان سعودی ماه گذشته توافق نفتی خود با مصر را معلق کرد و پس از این تعلیق، مصر به قطعنامه سازمان ملل درباره سوریه که مورد حمایت روسیه بود رای مثبت داد. عربستان سعودی با این قطعنامه که شامل درخواست برای توقف بمباران حلب بود، مخالف بود.
 
عربستان سعودی از سال ۲۰۱۳ که عبد الفتاح سیسی، محمد مرسی رییس جمهور منتخب مردم را برکنار کرد، میلیاردها دلار به مصر کمک کرده است.
 
توافق نفتی عربستان برای ماهانه ۷۰۰ هزار بشکه محصولات نفتی به مدت پنج سال و تحت یک قرارداد ۲۳ میلیارد دلاری میان آرامکوی عربستان و شرکت نفت مصر بود که قرار بود پول آن در مدت ۱۵ سال پرداخت شود.
 
یکی از منابعی که طارق الملا، وزیر نفت مصر را در فرودگاه همراهی می کرد، به رویترز گفت: وزیر نفت مصر قرار است با شماری از مقامات بلندپایه ایرانی درباره امکان تضمین تامین نفت دیدار کند.
 
سفر وزیر نفت مصر به ایران که رقیب منطقه ای اصلی عربستان به شمار می رود، نشان دهنده تیرگی بیشتر روابط میان مصر و حامی مالی اصلی این کشور است.
 
الملا ماه گذشته اعلام کرده بود معلوم نیست تحویل نفت عربستان چه زمانی از سرگرفته خواهد شد و عربستان سعودی دلیلی برای تعلیق تحویل نفت اعلام نکرده است.
 
مصر از آن زمان در تلاش برای تامین منابع انرژی جدید بوده و هفته گذشته یادداشت تفاهمی با شرکت نفت دولتی جمهوری آذربایجان برای حداکثر دو میلیون بشکه نفت خام امضا کرد.
 
شرکت نفت مصر هفته گذشته با شرکت انرژی کویت توافقی امضا کرد که به این شرکت مصری ۲۰ درصد سهم مشارکت در میدان نفتی سیبا در عراق داد.
 
روابط دیپلماتیک مصر و ایران از اواخر دهه ۱۹۷۰ به تیرگی گرایید و سفر یک مقام مصری به تهران، رویداد کم‌سابقه ای محسوب می شود.

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز