زمان برگزاری گفت و گو های ایران و اروپا

زمان برگزاری گفت و گو های ایران و اروپا
دومین دور “گفت‌وگوهای سطح بالا” بین ایران و اتحادیه اروپا در ۱۹ آبان‌ماه در بروکسل برگزار می‌شود.
 
به گزارش یزد فردا به نقل از ایسنا، مجید تخت‌روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه برای انجام دور دوم گفت‌وگوهای اتحادیه اروپا و ایران در سطح بالا به بروکسل سفر خواهد کرد.
 
این گفت‌وگوها به ریاست روانچی و هلگا اشمید، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد.
 
گفت‌وگو در مورد مسائل دوجانبه و گسترش همکاری‌ها در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، مبارزه با تروریسم و حل بحران‌هایی منطقه از محورهای اصلی این گفت‌و گوها خواهد بود. هم‌چنین قرار است در این دوره مذاکرات گفت‌وگوهای حقوق بشری و اتحادیه اروپا نیز برگزار شود که این مذاکرات نیز به ریاست تخت‌روانچی برگزار خواهد شد و در تیم اعزامی برای انجام این گفت‌وگوها نماینده‌ای از  ستاد حقوق بشر قوه قضاییه نیز حضور خواهد داشت.
 
براساس این گزارش، هفته گذشته نیز فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران سفر کرد و با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رییس‌جمهور در مورد مسائلی مانند بحران سوریه، ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به این منطقه و هم‌چنین موضوع برجام و نقش اتحادیه اروپا در این ارتباط رایزنی و گفت‌وگو کرد.
 
موضوع “گفت‌وگوهای سطح بالا” بین ایران و اروپا اولین‌بار در جریان سفر سال گذشته فدریکا موگرینی به ایران مطرح شد. ظریف، وزیر خارجه ایران در آن زمان گفته بود که «ما پیش از این و در سال‌های گذشته با اتحادیه اروپا گفت‌وگوهایی داشته‌ایم»؛ در مقطعی این گفت‌وگوها به نام “گفت‌وگوهای انتقادی” مطرح بود و بعد از آن با عنوان “گفت‌وگوهای جامع” شناخته شد ولی از این به بعد دور جدیدی از گفت‌وگوها بین ایران و اتحادیه اروپا شروع خواهد شد که این گفت‌وگوها به نام “گفت‌وگوهای سطح بالا” مطرح خواهند بود که در سطح معاونان آغاز شده و به‌تدریج در سطح وزیران ادامه خواهد یافت.
 
در ۱۹ بهمن‌ماه سال گذشته، هلگا اشمید با هدف شرکت در اولین دور گفت‌وگوهای ایران و اتحادیه اروپا در سطح عالی به تهران سفر کرد.
 
این گفت‌وگوها به مدت دو روز به ریاست او و مجید تخت‌روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزیر خارجه در تهران برگزار شد و از سوی هیات‌های دو طرف، کارشناسانی در زمینه‌های مختلف حضور داشتند.
 
طبق گفته روانچی در این مذاکرات موضوعات متنوعی در زمینه روابط دو جانبه ایران و اتحادیه اروپا از جمله در زمینه انرژی، تجارت، همکاری‌های مالی و بانکی، محیط زیست و مبارزه با مواد مخدر مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری و … به بحث گذاشته شده است.

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز