رایزنان اقتصادی گزینه مناسبی برای صادرات کاشی و سرامیک نیستند

یزد ـ قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کاشی یک صنعت تخصصی است و رایزنان اقتصادی گزینه مناسبی برای بازاریابی و صادرات کاشی و سرامیک نیستند.
رایزنان اقتصادی گزینه مناسبی برای صادرات کاشی و سرامیک نیستند

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی خسروتاج ظهر امروز در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان یزد با اشاره به اینکه صنعت کاشی یک صنعت تخصصی است، اظهار داشت: رایزنان بازرگانی تنه می توانند برخی اطلاعات عمومی ارائه دهند و به نظر می رسند در توسعه صادرات کاشی و بازاریابی در این حوزه نمی توانند چندان راهگشا باشند.

وی افزود: در مباحث تخصصی نمی توان از رایزنان اقتصادی انتظار چندانی داشت و به نظر من در استان یزد افراد توانمند بسیاری در این حوزه حضور دارند.

خسروتاج با اشاره به اینکه امروز مهمترین چالش صنعت کاشی و سرامیک، بازاریابی است، اظهار داشت: بازاریابی در این حوزه همتی مضاعف می طلبد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان یزد افرادی توانمند، پرتلاش و بی ادعا هستند، افزود: کسی که توانسته برخی بازارها در کشورهایی نظیر اسپانیا را در زمینه تجارت کاشی و سرامیک بگیرد، بسیاری از عوامل را پشت سر گذاشته و برای گرفتن سایر بازارها مشکل چندانی ندارد.

وی ادامه داد: ورود به بازار اسپانیا برای ما یک شاخص است زیرا اسپانیا مهد تولید کاشی و سرامیک است و اگر تولیدکننده ای بازارهای سخت و پر چالش اسپانیا در حوزه کاشی و سرامیک را گرفته، نشان از توانمندی او دارد ضمن اینکه دیگر نباید چندان نگران دیگر بازارها بود.

خسروتاج با اشاره به صادرات ۲۲۲ میلیارد دلاری کاشی و سرامیک در هفت ماه گذشته افزود: در مدت یاد شده نسبت مدت مشابه سال گذشته با کاهش هم در زمینه تولید و هم در زمینه صادرات مواجه بوده ایم.

وی یادآور شد: صادرات کاشی و سرامیک تنها در بازارهای کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان وضعیت خوبی داشت که با جنگ در این کشورها و رکود ساخت و ساز و برخی عوامل داخلی دیگر، این صنعت به یکباره با چالش اساسی در حوزه فروش مواجه شد.

خسروتاج با اشاره به اینکه صادرات یک متغیر وابسته است افزود: برای توسعه صادرات باید شاخص‌هایی نظیر حمل و نقل، تولید، مصرف، تورم، سیستم بانکی و … را نیز مدنظر داشت و آنها را نیز باید متناسب با صادرات رشد داد.

اخبار مرتبط

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز