حوادث دیدار فوتبال فولاد یزد و راه آهن تهران از نگاه روزنامه پیمان یزد

یزد – ایرنا – روزنامه پیمان یزد در مطلبی با عنوان ‘هیچ کس حق ندارد با زدن داور اعمال قانون شخصی بکند’ به قلم علی محمد قادریان، به چگونگی و دلیل حوادث دیدار اخیر تیم های فوتبال فولاد یزد و راه آهن تهران پرداخته است. این دیدار با تساوی ۲ بر ۲ پایان یافت.

یزد و مردمانش همواره و در طول تاریخ مورد احترام همه اقوام درکشور و حتی در خارج از ایران بوده اند. دادن لقب دارالعباده و دارالعلم به یزد به خاطر مردمان پرتلاش، صبور، مهربان، مهمان نواز، با فرهنگ و دهها خصلت مثبت دیگر از جمله منش های پهلوانی و رعایت اصول جوانمردی بر هیچ کس پوشیده نیست و نمی توان این واقعیت را کتمان و انکار کرد.
مردمان یزد سالهای سال است در بسیاری از امور در رده و رسته های مختلف جز اولین ها قرار دارند و مورد تمجید و تحسین همگان می باشند.
حوادثی که شنبه گذشته در جریان و پایان مسابقه فوتبال بین تیم های یزد و راه آهن تهران رقم خورد و از شبکه بین المللی خبر و شبکه سوم سیما هم پخش شد جدای از اینکه خیلی ها را متاثر کرد به این پرسش هم وادار ساخت آیا این حرکات نازیبا و غیر قابل توجیه آن هم در میدان ورزش که جایگاه دوستی، صمیمیت، مهربانی، احترام و نشان دادن جلوه های پهلوانی و گذشت است توسط چندین تماشاگر نما را باید به حساب یزدی ها نوشت؟
آیا حمله به داور، کتک زدن داور به خاطر تصمیم اشتباه، پرتاب بطری های آب و سنگ، فحاشی و به کار بردن الفاظ چاله میدانی و دیگر حرکات زشت، ناپسند و مشمئز کننده را نمی توان پذیرفت که توسط یزدی های اصیل و با فرهنگ سر زده باشد و نباید و نمی توان بنام یزدی ها نوشت.
اینکه چرا چنین رفتارهای ناپسند توسط گروهی اندک زمینه‌ای را فراهم می سازد تا مردمان شهر دارالمومنین را سیبل رسانه ای کنند و به آنان در شبکه های مختلف بتازند، قطعا و قطعا به عملکرد متولیان امر و مسئولان بر می گردد که نتوانسته اند و یا نمی خواهند بستر مناسبی را به وجود آورند تا یزدی های شریف به خاطر نابخردی بعضی افراد احساسی که توان کنترل رفتار خود را ندارند مورد هجمه قرار گیرند؟!
متاسفانه گزارشاتی که توسط داوران، نماینده فدراسیون و ناظر داوری این بازی به فدراسیون فوتبال ارائه شده به گونه ای تنظیم گردیده که یزد و یزدی، آنچه می نمایاند، نیست؟! و این به واقع رنج آور و دردآور است.
وقتی باشگاه فولاد و مدیر بی خیالش به وظیفه خود عمل نمی‌ کنند و به عنوان میزبان پیگیر فراهم نمودن شرایط مطلوب و مناسب برای برگزاری مسابقه نیستند بی شک دود آن به چشمان همه مردمان یزد می رود و بس!
وقتی نیروی انتظامی به هر دلیل با تاخیر ۲۵ دقیقه ای به ورزشگاه آن هم با تعدادی معدود می آید؟ و تماشاگران بدون بازرسی بدنی روی سکوها قرار می گیرند و کنترل جدی روی رفتار، حرکات و شعارهایشان اعمال نمی گردد و منتظر یک جرقه هستند تا به آتشی عظیم تبدیل شوند معلوم است که تبعات منفی به همراه خواهد داشت.
همیشه و همیشه حرف فرهنگ سازی ورد زبانها بوده و قطعا باز هم خواهد بود اما سئوال اینجاست تاکنون در این زمینه چه کار فرهنگی روی سکوها انجام گرفته است؟ و اصلا چه کسی مسئول جوابگوی این قصور و کوتاهی می باشد؟!
متاسفانه امروز یزد، یزدی و دارالعباده به خاطر آنچه در بازی فولاد و راه آهن تهران رخ داد و با کمی پیشگیری می توانست اتفاق نیفتد چهره و سیمایش حسابی زیرسئوال رفته است؟!
یکی از این سئوال کنندگان فریبرز محمودزاده مسئول برگزاری بازی های لیگ فوتبال دسته اول می باشد که در تماس تلفنی برای دقایقی به صورت اختصاصی با خبرنگار روزنامه پیمان در مورد حوادث بازی فولاد و راه آهن همکلام شد.
محمودزاده که به علت حمله به داور حسابی توپش پر بود، گفت: یزد شهر دارالمومنین است و ما انتظار داریم اجازه ندهند چند نفر دست به حرکات ناشایست بزنند و مردم یزد را که از دید ما و فدراسیون فوتبال بسیار ارزشمند هستند را بد جلوه دهند.
وی با اشاره به این که وقتی باشگاه فولاد قدرت کنترل بر لیدرهای تیمش را ندارد این صحنه های زشت و چندش آور اتفاق می افتد، اظهار داشت: اگر چه فوتبال بدون تماشاگر جذابیت ندارد و معتقدم تماشاگران یزدی از بهترین تماشاگران هستند اما باید این چند نفری که مساله ساز می‌شوند را از صحنه دور کرده تا موجب بدنامی نشوند.
۷۳۵۲/ ۵۰۵۴ خبرنگار: سعید صادقی مقدم** انتشار : بهنام احمدی *
irnayazdd@

انتهای پیام /*

منبع

اخبار مرتبط

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز