جزییات ضیافت فراکسیون امید با روحانی

به گزارش یزدی نیوزپنجشنبه آرام پاستور مهمانان مهمی داشت. آنهایی که با تلاش‌های ١٠ روزه‌شان به هدف دولت برای ترمیم کابینه کمک و ثابت کرده بودند که اکثریت مجلس دهم در دست کیست. دو روز پس از رای اعتماد مجلس دهم به وزرای پیشنهادی دولت، هیات‌رییسه امید به ضیافت پاستور رفتند تا دغدغه‌های‌شان را به رییس‌جمهور بگویند و تشکر او را بشنوند. مهمانان رییس‌جمهور حالا دست یاری‌دهنده او در قوه‌ای هستند که در سه سال گذشته از آن روی خوش ندیده بود اما بخت یار روحانی بود تا در سال پایانی عمر دولتش با مجلسی همراه روبه‌رو باشد که اسیر تندروی‌ها نمی‌شود. ترمیم کابینه در بخش فرهنگی و اجتماعی به پایان رسیده است و پنجشنبه هیات‌رییسه فراکسیون امید در جلسه با رییس‌جمهور دغدغه‌شان در مورد لزوم ترمیم بخش اقتصادی کابینه را نیز مطرح کردند. موضوعی که رییس‌جمهور نیز با آن موافق و حتی اعلام کرده بوده که …

قصد تغییر یکی از وزرای اقتصادی‌اش را همزمان با وزرای مطرح شده اخیر داشته است. امیدی‌ها در شرایطی که هفت ماه تا انتخابات باقی مانده است درست دو روز پس از یک پیروزی بزرگ دغدغه‌های‌شان را گفتند و تایید رییس‌جمهور را شنیدند. آن‌طور که محمود صادقی، نماینده تهران از این جلسه روایت کرده است پیروزی‌های اخیر فراکسیون امید که در سبد دولت هم قرار می‌گیرد از جمله بحث رای اعتماد سه وزیر فرهنگی کابینه و پیروزی در انتخابات نمایندگان عضو هیات نظارت بر انتخابات شوراها فضای جلسه را تحت تاثیر قرار داده بود. اجرایی شدن منشور حقوق شهروندی از ابتدای آذرماه نیز به عنوان یکی از خبرهای رییس‌جمهور در این جلسه بوده است. متن گفت‌وگوی «اعتماد» با صادقی را در ادامه می‌خوانید:
‌ جلسه به فراکسیون امید با رییس‌جمهور چه حال و هوایی داشت؟ به جز فراکسیون امید از دولتی‌ها چه کسانی حاضر بودند؟
از دولت آقایان امیری، بانک، نجفی و نهاوندیان آمده بودند و هیچ کدام از وزرا حضور نداشتند. جلسه روز پنجشنبه خیلی زیاد تحت تاثیر رویدادهای اخیر و جلسه رای اعتماد و انتخاب نمایندگان عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها بود و همه به گونه‌ای از نتیجه شعف زده بودند و احساس رضایتی وجود داشت. فضای جلسه تحت تاثیر این موضوع فضای متفاوتی بود. در حالی که اگر دو هفته قبل این جلسه برگزار می‌شد احتمالا گله‌مندی‌ها بیشتر بود. ولی در جلسه آنچه هر دو طرف بر آن تاکید می‌کردند این بود که تردیدهایی که نسبت به وزن فراکسیون ابراز می‌شد و کلی‌تر از آن تردیدهایی که درباره جایگاه دولت و میزان محبوبیت آن در مجلس وجود داشت، برطرف شد. خود آقای روحانی هم به این اشاره داشت که درباره معرفی دوباره سه وزیری که قبلا در مجلس نهم رد شده بودند بعضی تحلیل‌ها و نگرانی‌هایی در خود مجموعه دولت هم وجود داشت. اما با این رای بالایی که به هر سه وزیر داده شد نگرانی‌ها برطرف شد و در جامعه هم موج امیدواری ایجاد کرد. این تجربه نشان داد دولت و مجلس با تعامل بیشتری می‌توانند به حل مشکلات مردم کمک کنند. همچنین آقای روحانی اشاره داشت به اینکه از دید ناظران بین‌المللی هم این رای اعتماد بسیار با اهمیت تلقی شده و جایگاه دولت را تقویت می‌کند.
گله‌مندی‌هایی که فراکسیون نسبت به دولت داشت هم مطرح شد؟
دکتر عارف در ابتدای سخنان‌شان انتظارات فراکسیون امید را اشاره کردند و با شفافیت برخی انتظارات فراکسیون امید را بیان کردند. البته ایشان طبق معمول همیشه با شرح صدر برخورد می‌کند و روحیه مسالمت‌جویانه‌ای دارد و توصیه به همکاری و هم‌افزایی دارند. اما در ابتدای سخنان‌شان برخی موارد را مطرح کردند. از جمله اینکه انتظار می‌رفت زودتر چنین دیداری برگزار شود یا در بحث ترمیم کابینه هم می‌توانست با تعامل بیشتری با دولت و مجلس ترمیم صورت بگیرد. آقای عارف این را هم اشاره کردند که با وجود نقدهایی که وجود داشت اما نمایندگان از دیدگاه شخصی خودشان گذشت کردند و حداکثر کمک را به دولت در بحث رای اعتماد انجام دادند و انسجامی که وجود داشت و کار منظم تشکیلاتی که صورت گرفت این نتیجه را رقم زد. ایشان این پیشنهاد را هم دادند که کمیته مشترکی بین دولت و فراکسیون تشکیل شود تا تعاملات بین دولت و فراکسیون در قالب آن کمیته جلو برود که مورد استقبال آقای روحانی قرار گرفت.
‌ گله‌مندی فراکسیون امید از دولت و اینکه به‌خصوص در شهرستان‌ها روابط میان بدنه دولت و نمایندگان جناح مقابل بیشتر است را هم مطرح کردید؟ واکنش رییس‌جمهور چه بود؟
بله این یکی از محورها بود که در اظهارات بعضی از دوستان مطرح شد. اما چون از قبل تقسیم کار کرده بودیم تا هر کسی درباره یک محور صحبت کند دکتر پارسایی بیشتر در این باره صحبت کرد و گله مندی خودش و مجموعه فراکسیون را از ضعف بدنه دولت در استان‌ها ابراز کرد و اینکه در خیلی از استان‌ها مدیران سابق هنوز فعالیت می‌کنند. البته این انتظار که هر دولت جدیدی باید اعماق بدنه دولت را تغییر دهد انتظار درستی نیست و ما نیاز به ثبات مدیریت داریم اما در عین حال آن چیزی که موجب نگرانی و شکایت می‌شود این است که مدیران وابسته به دولت سابق آن همراهی لازم را هم حتی با خود دولت ندارند. و این احساس وجود دارد که در پیشبرد برنامه‌های دولت به نوعی تعلل و کارشکنی می‌کنند. آقای پارسایی نمونه‌ای که مثال زد در دانشکده پزشکی شیراز بود. گفتند که در آنجا سخنرانی داشتند اما در حین سخنرانی برق را قطع کردند. در حوزه وزارت بهداشت هم آن مواردی که در بدنه‌های استانی و شهرستانی وجود داشت را به صورت مصداقی بیان کردند. به هر حال ثبات مدیریتی خوب است اما دولت قبل به گونه‌ای عمل کرد که بخش زیادی از مدیران گذشته را حذف کرد و در بدنه نیروهای زیادی را تزریق کرد و این افراد باقی‌مانده همکاری مناسبی از جمله با نمایندگان این طیف ندارند و از این جهت ما گله‌مند بودیم.
‌ پاسخ رییس‌جمهور به این بخش از نگرانی‌های شما چه بود؟
فرصت خیلی کم بود و ایشان در صحبت‌های خودش به‌طور مشخص به این بخش پاسخی نداد. اما وقتی بیان می‌شد با دقت خیلی زیادی ایشان توجه می‌کرد و به نظر می‌رسید مورد توجه‌شان قرار گرفته اما چون فرصت کم بود جز به جز مسائل را پاسخ ندادند. آقای تابش هم در بخش اقتصادی صحبت کردند. این مساله که بعضی از نسخه‌هایی که دولت درباره تحرک اقتصادی پیچیده اجرایی نشده است. از جمله گفتند بحث بخشودگی‌های مالی واحدهای تولیدی در استان‌ها و همین‌طور اعطای تسهیلات به آنها با کندی انجام می‌گیرد. آقای تابش گفت حتی یک مورد هم در استان‌ها انجام نشده است و گفتند که این موارد اگر به شکل خوش‌بینانه نگوییم ناشی از رخوت و سستی بدنه دولت در استان‌ها است در واقع نوعی تعلل و کارشکنی در کار دولت است.
‌ مطالبه ترمیم اقتصادی کابینه هم در جلسه مطرح شد؟
در آنجا خود دکتر روحانی گفتند که چنین قصدی داشته‌اند که همزمان با سه وزیر اخیر یکی از وزرای اقتصادی را تغییر بدهند. اما حرف‌های دیگری مطرح شد و معلوم نشد که در آینده همچنین قصدی دارند یا نه. البته از آنجا که آقای عارف روز قبل از دیدار در جمع خبرنگاران این مطالبه را مطرح کرده بودند به نظر می‌رسد آقای روحانی پاسخ ایشان را می‌دادند. به هر حال این را ابراز کردند که چنین ایده‌ای مطرح شده است. خود بنده برداشتم این است که تغییر بعدی به ویژه در وزرای اقتصادی در همین دولت منتفی نیست.
‌ آقای رییس‌جمهور هم انتظاراتی از فراکسیون امید داشتند؟
ایشان ابراز رضایت داشتند. به خصوص توان فراکسیون در برقراری تعامل در مجلس و قدرت چانه‌زنی و متقاعد کردن مجموعه‌های دیگر هم نشان‌دهنده توان تشکیلاتی بود. که آقای روحانی هم به این نکته توجه داشتند. اینکه ما نباید همه رایی که وزرا آوردند را رای فراکسیون تلقی کنیم اما محور تحرکات مربوط به جلب رای اعتماد مربوط به فراکسیون امید بوده است هم از نکات مورد نظر ایشان بود.

اخبار مرتبط

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز