تدوین نقشه راه توسعه فرهنگی استان یزد

استاندار یزد با اشاره به هشت محور در نظر گرفته شده برای توسعه یزد، گفت: نقشه راه توسعه فرهنگی استان یزد تدوین شد.

به گزارش یزدی نیوزسیدمحمد میرمحمدی در نشست شورای اداری استان یزد که با حضور قائم مقام وزیر کشور برگزار شد اظهار داشت: استان یزد با سه عنوان دارالعباده، دارالعلم و حسینیه ایران شناخته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: دارالعباده عنوانی است ناشی از مردم متدین، امانتدار و مسلمان استان است که گویای رعایت حقوق دیگران و حق‌الناس و حلال و حرام است.

استاندار یزد عنوان دارالعلم را به واسطه شاخصه‌های برجسته علمی استان یزد دانست و گفت: حسینیه ایران هم حکایت از عشق و علاقه مردم این استان به حضرت سیدالشهدا(ع) دارد به ویژه در بین جوانانی که در هیئت‌های متعدد مذهبی حاضر شده و با شور و حال حسینی، در عزاداری‌ها شرکت کرده و این اقدام آنها نشان از عرق ظلم‌ستیزی آنها دارد.

میرمحمدی با تبریک انتخاب وزرای معرفی شده دولت به مجلس و رای اعتماد نمایندگان به آنها، گفت: نمایندگان مجلس با این اقدام خود، پاسخ بجایی به مطالبات مردم کشور دادند.

وی مهمترین مشکل و دشواری استان یزد را بحث خشکسالیهای پی‌در‌پی و کمبود آب دانست و گفت: به این دلیل در استان یزد با توجه به مجموعه ظرفیتها، توانمندیها و امکاناتی که داشته، هشت محور را برای توسعه استان یزد در نظر قرار دادیم و نخستین محور را به آب اختصاص دادیم.

استاندار یزد “گردشگری”، “فرهنگ و هنر”، “علم و فناوری”، “صنایع و معادن”، “انرژی خورشیدی”، “بهداشت و درمان” و “محیط زیست و منابع طبیعی” را به ترتیب محورهای دوم تا هشتم توسعه استان یزد دانست.

میرمحمدی گفت: الحمدالله همه دستگاه‌ها و مدیریت‌های مختلف استان یزد در راستای تحقق این محورها با تعامل و همکاری کار را جلو برده‌اند تا شاهد پیشرفت همه جانبه استان یزد باشیم.

وی افزود: الان در هر گوشه ای از استان یزد که سفری انجام شود، اقدامات انجام شده نقطه به نقطه قابل ملاحظه و در معرض دید مردم است به گونه ای که  کاملا برای مردم قابل لمس است.

استاندار یزد ادامه داد: موضوع بعدی که در استان یزد از اهمیت بسیاری برخوردار است، بحث آسیب‌های اجتماعی است که به دلیل دسترسی به کانالها و شبکه‌های ارتباطی مختلفی که در دسترس مردم وجود دارد، افزایش پیدا کرده است.

میرمحمدی با اشاره به اینکه امروز دیوار اطلاعاتی فروریخته و مردم از مسائل مختلف اطلاع پیدا می‌کنند، گفت: طبیعی است که اگر زمینه فرهنگی خوبی در کشور وجود نداشته باشد، مشکلات و آسیب‌های فرهنگی در جامعه به وجود می‌آید.

وی خاطرنشان کرد: در این رابطه هم “نقشه راه توسعه فرهنگی” استان یزد را تدوین کردیم و بر اساس آن کمیته‌ها و کارگروه‌هایی برای رسیدگی به مسائل فرهنگی شهرستانهای یزد تشکیل شد.

استاندار یزد به تشکیل اردوگاه جمع‌آوری معتادان متجاهر اشاره کرد و گفت: معتادان افراد بیماری هستند که باید تحت نظر باشند تا بتوان بیماری آنها را درمان کرد.

میرمحمدی موضوع مهم در ارتباط با معتادان را پس از درمان بحث اشتغال دانست و گفت: زمینه‌های لازم برای اشتغال این افراد هم در مشاغل خانگی و هم در کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی فراهم شده که جلوی بازگشت آنها به اعتیاد گرفته شود.

وی به مشکلات حاشیه‌نشینی اشاره کرد و گفت: مردمی که در حاشیه‌های شهرها قرار می‌گیرند با یک زندگی غیر مطلوب برخوردار می‌شوند و از امکانات لازم بهره نمی‌گیرند.

استاندار یزد ادامه داد: برای سلامت این افراد بیش از ۱۵ پایگاه سنجش سلامت در حاشیه‌های شهرهای یزد ایجاد شده و به بررسی وضعیت سلامت آنها می‌پردازد.

میرمحمدی افزود: اصل موضوع در ارتباط با مباحث حاشیه‌نشینی در ارتباط با آموزش و پرورش در نظر گرفته شده و با مشارکت، همکاری و توجه ویژه مدیران و معلمان آموزش و پرورش اقدامات لازم انجام شده است.

به گزارش تسنیم وی خاطرنشان کرد: یکی از محورهای مهم استان یزد بحث امنیت است و خوشبختانه در سطح جامعه با احساس امنیت خوبی مواجه هستیم و ضریب امنیت استان یزد نسبت به استانهای دیگر بالاتر است.

استاندار یزد بحث مهم دیگر استان یزد را موضوع اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: در استان یزد کارگروه رفع موانع تولید اقدامات خوبی انجام داده و با مصوباتی که انجام شده، تا به الان ۱۶۹ واحد در کارگروه رفع موانع تولید و در مجموع ۵۶۷ واحد با پرداخت مستقیم بانکها مبلغ ۴۸۲ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند.

 

 

اخبار مرتبط

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز