بانک‌ها حق بلوکه کردن مبلغی از تسهیلات به عنوان سپرده را ندارند

یزد ـ معاون نظارتی بانک مرکزی در پاسخ به مسائل مطرح شده از سوی بخشی خصوصی یزد در مورد تسهیلات پرداخت بانک‌ها گفت: بانک‌ها حق بلوکه کردن مبلغی از تسهیلات به عنوان سپرده را ندارند.
بانک‌ها حق بلوکه کردن مبلغی از تسهیلات به عنوان سپرده را ندارند

به گزارش خبرنگار مهر، فرشاد حیدری عصر امروز در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید با حضور رئیس کل بانک مرکزی در استانداری یزد در پاسخ به سؤوالات و موارد مطرح شده در مورد تسهیلات پرداختی توسط بانکها اظهار داشت: بانکها حق ندارند مبلغی از تسهیلات را به عنوان سپرده بلوکه کنند و این اقدام تخلف است و حتی اگر بانکی به بهانه نظیر گردش حساب پایین بخشی از تسهیلات اعطایی را بلوکه کنند، تخلف انجام داده اند.

حیدری گفت: دریافت هر وجهی به عنوان سپرده از محل تسهیلات اعطایی تخلف است و تنها در صورتی که بانکها با مشتری برای نگاه داشتن بخشی از پول به جای بخشی از وثیقه و ضمانت توافق کنند، بلامانع است.

وی در مورد درخواست پیش‌فاکتور توسط برخی بانکها نیز بیان کرد: فقط در مواردی که درخواست تسهیلات برای خریدا مواد اولیه و تسهیلات در گردش باشد، بانکها می توانند پیش فاکتور مطالبه کنند در غیر اینصورت نیازی به پیش فاکتور نیست.

حیدری تاکید کرد: بانکها ابتدا شرایط مشتریان خود را مورد برسی قرار دهند و سپس دوره بازپرداخت را تعیین کنند زیرا دوره بازپرداخت باید متناسب با گردش مالی متقاضیان و میزان فروش آنها در بازار باشد.

معاون نظارتی بانک مرکزی در مورد نرخ سود تسهیلات نیز عنوان کرد: نرخ سود تسهیلات اعطایی ۱۸ درصد است و اگر مشخص شود بانکی در این زمینه تخلف کرده و با هر فرمولی، سود تسهیلات را بیش از ۱۸ درصد محاسبه کرده، برخوردهای قانونی انجام خواهد شد.

اخبار مرتبط

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز