انجمن حمایتی "تسنیم دیابت" در یزد راه‌اندازی شد

به گزارش یزدی نیوزرئیس مرکز تحقیقاتی دیابت یزد با اشاره به اینکه بیش از ۱۰۰ هزار بیمار دیابتی در یزد وجود دارد، گفت: انجمن حمایتی “تسنیم دیابت” در یزد راه‌اندازی شد.
محمدرضا آقائی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان یزد با اشاره به اینکه استان یزد آمار بالایی در زمینه دیابت دارند، اظهارداشت: نیمی از مردم یزد از چاقی و اضافه وزن رنج می‌برند.

وی به وجود حدود ۱۰۰ هزار بیمار دیابتی و ۱۰۰ هزار پیش دیابتی در یزد اشاره کرد و گفت: همه این موارد سبب می‌شود که آمار بیماریهای غیرواگیر دیگر هم در یزد افزایش پیدا کند.

رئیس مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد خاطرنشان کرد: سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر و عوامل خطر مرتبط در بازه زمانی ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۴ برای کنترل این بیماریها تدوین و در حال اجرا است.

آقایی گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی(ره) جزو اولین دانشگاه‌هایی بوده که این سند را در استان تدوین کرده و کمیته‌های مختلفی برای آن تشکیل داده است.

وی بیان کرد: مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد در سال ۱۳۷۶ مصوب شد و به دلیل محدودیت جا و مکان در سال ۱۳۹۳ با اتمام مرکز فعلی که یک مرکز خیری دولتی است، به ساختمان جدید منتقل شد.

رئیس مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد افزود: با شعار “زندگی شیرین برای بیمار دیابتی” و در راستای آموزش، پژوهش، پیشگیری و درمان دیابت، فعالیتهای این مرکز در دو شیفت صبح و عصر انجام می‌شود.

آقایی با تاکید بر لزوم ارائه اطلاعات درست و مناسب به بیماران دیابتی و دیگر افراد جامعه در ارتباط با نحوه پیشگیری و درمان این بیماری، عنوان کرد: حدودا نزدیک به ۳۷ هزار بیمار دیابتی در این مرکز دارای پرونده هستند که حدود یک سوم کل بیماران استان را تشکیل می‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به اینکه بیماران دیابتی باید به مواد غذایی مناسب بیماری خود دسترسی داشته باشند، گفت: در این مرکز برای رفع نیاز بیماران دیابتی استان، مرکز عرضه مواد غذایی رژیمی مناسب و مورد تایید ایجاد شده است.

رئیس مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد عنوان کرد: حدود ۶۰ پزشک متخصص و فوق تخصص در این مرکز که از کلینیک چکاپ تکمیلی برخوردار است، به صورت دو شیفت صبح و عصر به ویزیت بیماران مشغول هستند.

وی افزود: انجمن حمایتی “تسنیم دیابت” در راستای حمایت از بیماران دیابتی و پیشگیری و درمان این بیماری در استان یزد تشکیل شده است.

آقای ادامه داد: در زمینه درمان در استان یزد، کلینیک‌های تخصصی سطح دو در بیمارستانهای استان راه‌اندازی شده و در حال حاضر به صورت آزمایشی در حال فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه اعلام فعالیت رسمی آنها تا یک ماه آینده انجام می‌شود، گفت: نخستین بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی دیابت کشور و منطقه خاورمیانه ایجاد می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد تصریح کرد: مجوزهای شفاهی در زمینه این بیمارستان اخذ شده و انشاالله به زودی اخبار مرتبط با این بیمارستان توسط مسئولان وزارت بهداشت اعلام می‌شود و بیمارستان حضرت زینب(س) اشکذر به این موضوع اختصاص پیدا می‌کند.

آقایی ادامه داد: در ارتباط با فعالیت‌های پژوهشی این مرکز با اشاره به اینکه در حال حاضر نزدیک به ۱۰ هزار بیمار در ماه توسط این مرکز ویزیت می‌شود، گفت: سال گذشته ۱۰ طرح و ۱۷ مقاله در این مرکز انجام شد و امسال ۲۵ طرح پژوهشی و ۲۵ مقاله در ارتباط با دیابت انجام می‌شود.

وی افزود: سال گذشته ۱۰۰۰ کارمند ادارات یزد مورد غربالگری قرار گرفتند که حدود ۱۴ درصد دیابت، ۱۷ درصد فشار خون و۶۰ تا ۷۰ درصد چاقی و اضافه وزن داشتند.

منبع: تسنیم
 

 

اخبار مرتبط

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز