افشای اسناد جدیدی از اشغال سفارت ایران در لندن

افشای اسناد جدیدی از اشغال سفارت ایران در لندن

سند جدیدی از ماجرای اشغال سفارت ایران در لندن در سال ۱۳۵۹ فاش شده است که رد پای “مارگارت تاچر” در آن دیده می‌شود.به گزارش یزد فردا به نقل از  اکسپرس؛ سند جدیدی از ماجرای اشغال سفارت ایران در لندن به دست یک گروه جدایی‌طلب و افراطی در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۵۹ فاش شده است که رد پای “مارگارت تاچر”، نخست وزیر وقت انگلیس، نیز در آن دیده می‌شود.

ماجرای اشغال سفارت ایران در لندن با دخالت نیروهای ویژه انگلیس (اس ای اس) و ۵ کشته و یک مجروح به پایان رسید؛ اما خسارات زیادی به ساختمان سفارت ایران وارد شد.

باوجود اینکه حمله نیروهای ویژه انگلیسی به سفارت ایران فقط ۱۷ دقیقه به طول انجامید؛ خسارات زیادی به ساختمان سفارت وارد شد و مقامات ایرانی برای بازسازی ساختمان و ترمیم خرابی‌ها مبلغ ۲ میلیون پوند خسارت از دولت انگلیس مطالبه کردند. طبق این سند جدید که وزارت خارجه انگلیس به تازگی آن را از حالت طبقه‌بندی شده خارج کرده است، مارگارت تاچر برای جلوگیری از ارجاع پرونده به دادگاه‌های بین‌المللی و تحت تعقیب قرار گرفتن عوامل دخیل در عملیات نیروهای ویژه پلیس،‌ علیرغم مخالفت اولیه در نهایت با پرداخت این مبلغ موافقت کرد.

تاچر مایل نبود شرح عملیات نیروهای “اس ای اس” رسانه‌ای شود. او حتی از تلویزیون انگلیس خواست تصاویری را که نیروهای مذکور در حال پایین آمدن از طناب برای ورود به ساختمان هستند را نیز حذف کنند.

تاچر مدعی بود نیروهای “اس ای اس” در حال انجام عملیاتی ضدتروریستی هستند که نباید درمورد آن تحقیق و تفحص شود. 

به نوشته اکسپرس، در آن زمان به دلیل پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و اشغال سفارت آمریکا در این کشور، پذیرفتن پرداخت خسارت به ایران از سوی مارگارت تاچر، خشم عمومی را به دنبال داشت و به همین دلیل موضوع هیچگاه افشا نشد.

در این سند هیچ اشاره‌ای به پرداخت نهایی خسارت به ایران نشده و فقط از موافقت تاچر با پرداخت آن سخن به میان آمده است.

اخبار مرتبط

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز