اشتغال فارغ‌التحصیلان دغدغه مهم استان یزد

استاندار یزد، اشتغال فارغ‌التحصیلان را دغدغه مهم استان یزد دانست و گفت: فرهنگ کار غالب شده در جامعه سبب بیکاری گسترده در فارغ‌التحصیلان شده است.

به گزارش یزدی نیوزسیدمحمد میرمحمدی  در جلسه شورای اداری استان یزد با اشاره به اینکه یزد با سه ویژگی مهم دارالعباده، دارالعلم و حسینیه ایران شناخته می‌شود، اظهار داشت: یزد در کنار همه ویژگی‌های شاخص علمی، مذهبی و فرهنگی از مشکلاتی نیز رنج می‌برد که تلاش این مشکلات در محورهای هشت‌گانه دسته‌بندی و بررسی شود.

وی آب، گردشگری، فرهنگ و هنر، علم و فناوری، صنایع و معادن، انرژی خورشیدی، بهداشت و درمان و محیط زیست و منابع طبیعی را محورهای هشت‌گانه‌ای برشمرد که از سه سال پیش در دستور کار استانداری یزد قرار گرفته است.

میرمحمدی با اشاره به بحث آسیب‌های اجتماعی استان یزد بیان کرد: با توجه به مجموعه شرایطی که از ناحیه کشورهای مخالف داریم، امروز در زمینه اطلاع‌رسانی هیچ سد و دیواری وجود ندارد و این امر سبب شده آسیب‌های فرهنگی بسیاری را شاهد باشیم.

وی عنوان کرد: در زمینه فرهنگی نقشه راه تهیه شده و از افراد معقول، متعهد، سرشناس، سرآمد و معتمد در این راستا استفاده شده تا با تاثیرگذاری بر روی جوانان و نوجوانان، آنها را نسبت به آسیب‌های فضای مجازی مطلع کرده و از نظر عقیدتی بر روی آنها کار کنند.

میرمحمدی خاطرنشان کرد: در استان یزد در زمینه معتادان متجاهر نیز اقداماتی انجام شده و اردوگاهی به منظور نگهداری از آنها تا زمان رفع مشکل احداث شده که در کنار درمان، مباحث آموزشی، حرفه‌آموزی و …. نیز برای آنها مدنظر قرار گرفته است.

استاندار یزد، یکی دیگر از مشکلات استان یزد را بحث حاشیه‌نشینی دانست و افزود: به هر حال عده‌ای از مردم در استان یزد در حاشیه شهرها در حال گذران زندگی نامطلوب هستند که تلاش حداقل امکانات بهداشتی برای آنها فراهم شود.

میرمحمدی اظهار داشت: تاکنون ۱۵ پایگاه سلامت در این مناطق تشکیل شده و علاوه بر مباحث حوزه بهداشت و درمان، مباحث مشاوره‌ای در زمینه‌های مختلف نیز برای آنها در نظر گرفته شده است.

وی افزود: فعالیت این گروه‌ها نتایج خوبی نیز به دنبال داشته و در مجموع در حاشیه شهر برای فرهنگ‌سازی و آموزش مبنا را آموزش و پرورش قرار داده‌ایم زیرا معتقدیم آموزش و پرورش باید خشت اول را پایه‌گذاری کند.

میرمحمدی خاطرنشان کرد: در این راستا الگوهای ملاک برای دانش‌آموزان از طریق جشنواره‌ها و برنامه‌های مختلف به آنها معرفی می‌شود.

استاندار یزد بحث اشتغال فارغ‌التحصیلان را نیز بسیار مهم دانست و عنوان کرد: غالب شدن فرهنگ کاری جدید در استان یزد سبب شده تا فارغ‌التحصیلان اغلب به سمت پشت میزنشینی و مشاغل اداری تمایل داشته باشند به همین دلیل هر سال بر آمار فارغ‌التحصیلان بیکار استان افزوده می‌شود.

وی ادامه داد: از آنجا که کار فرهنگی برای تغییر فرهنگ کار رایج شده زمان‌براست، تلاش شده به سمت توسعه صنایع های‌تک و آی‌تی و آی‌سی‌تی حرکت کنیم تا بتوانیم برای بخشی از فارغ‌التحصیلان اشتغال‌‌آفرینی کنیم.

میرمحمدی، امنیت را نیز از محورهای بسیار مهم استان یزد دانست و افزود: در سطح جامعه با این احساس مواجهیم که آرامش و امید در استان حاکم است و رضایت نسبی از فعالیت‌های دولت در میان مردم وجود دارد.

وی در مورد اقتصاد مقاومتی در استان یزد نیز اظهار داشت: ستاد اقتصاد مقاومتی در استان یزد تشکیل شده که کارگروه‌های مختلف از جمله کارگروه رفع موانع تولید فعالیت‌های گسترده‌ای برای فعال شدن واحدهای تولیدی کوچک و متوسط انجام داده است.

منبع: فارس
 

 

اخبار مرتبط

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز