احیا و مرمت قنات‌های یزد با کمبود اعتبار روبه‌رو است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد از طرح مصوب احیا و بازسازی ۱۰۰ قنات در یزد خبر داد و گفت: احیا و مرمت قنات‌های یزد با کمبود اعتبار روبه‌رو است.

به گزارش یزدی نیوزسیدجمال سجادی‌پور با اشاره به اینکه کشاورزی در یزد با بارندگی ۶۹ میلی‌متر اقتصاد مقاومتی است اظهار داشت: استان یزد در تولید پسته رتبه دوم کشور را با تولید ۱۷ و نیم درصد کل پسته کشور به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه کشت گلخانه‌ای در استان یزد توسعه قابل توجهی یافته عنوان کرد: در زمینه تولید خیارسبز گلخانه‌ای هم استان یزد با ۳۸۰ هزار تن تولید و ۲۷ درصد کل محصول خیارسبز گلخانه‌ای کشور رتبه نخست را دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد ادامه داد: در زمینه تولید انار رتبه سوم کشوری، زعفران و بادام رتبه هفتم، تخم مرغ رتبه ۱۲ و در زمینه تولید گوشت مرغ هم استان یزد رتبه ۱۵ کشور را دارد.

وی  در ارتباط با پروژه‌های آبیاری نوین در استان یزد گفت: اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در سطح ۵۵۰۰ هکتار و انتقال آب با لوله تا ابتدای مزارع در سطح ۲۵۰۰ هکتار از جمله اقداماتی است که در ستاد اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد خاطرنشان کرد: یکی دیگر از پروژه‌هایی که در ستاد اقتصاد مقاومتی استان به تصویب رسیده کاهش ضایعات بخش کشاورزی است که در این زمینه ۲۰۷ واحد واحد فعال و نیمه فعال در استان یزد شناسایی شدند.

سجادی‌پور با اشاره به این که ستاد اقتصاد مقاومتی بازسازی ۱۰۰ مورد از قنوات استان یزد را تصویب کرد گفت: در این زمینه تاکنون ۳۹ قنات در استان یزد احیا و مرمت شده است.

وی با بیان این مطلب که ۹۳۰۰ میلیون ریال در راستای احیا و مرمت این ۳۹ قنات هزینه شده، گفت: کمبود اعتبارات و عدم تخصیص به موقع آن برای اجرای پروژه‌ها در بازه زمانی مناسب مهم‌ترین چالشی است که پیش روی این طرح وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد به مصوبه ایجاد ۵ واحد گلخانه گیاهان دارویی اشاره کرد و گفت: تاکنون ۳ واحد گلخانه گیاهان دارویی در شهرستانهای یزد و اشکذر انجام شده که در زمینه به، لیمو و مرزنجوش فعالیت می‌کنند.

منبع: مهر
 

 

اخبار مرتبط

ثبت نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

اپلیکیشن یزدنیوز